Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska köpa och sälja varor företrädesvis inom kosmetika, parfymer, accessoarer, hygienpreparat, redskap, apparater, kosttillskott, te, drycker och andra hälsoprodukter i samband med och för kosmetik-, hälso- och hygienändamål, tillhandahålla råd och andra tjänster relaterade till försäljning och distribution av sådana varor samt förvalta företag, äga och förvalta lös egendom, förvärva, förvalta och överlåta industriella och immateriella rättigheter och fast egendom, ställa säkerhet för skulder för närstående juridiska personer liksom till tredje parter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 553 844 | 557 654 | 502 976 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 32 224 | 38 301 | 37 155 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 32 507 | 40 630 | 38 834 |
| Årets resultat (tkr) | 25 755 | 32 257 | 37 513 |
| Summa tillgångar (tkr) | 148 804 | 174 943 | 181 928 |
| Antal anställda | 97 | 91 | 70 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 553 844 | 557 654 | 502 976 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 32 224 | 38 301 | 37 155 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 32 507 | 40 630 | 38 834 |
| Årets resultat (tkr) | 25 755 | 32 257 | 37 513 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 18 133 | 23 927 | 14 217 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 130 670 | 151 016 | 167 711 |
| Tillgångar (tkr) | 148 804 | 174 943 | 181 928 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 26 828 | 33 808 | 73 709 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 6 383 | 7 283 | 2 700 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 115 593 | 133 853 | 105 519 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 148 804 | 174 943 | 181 928 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 37 302 | 33 715 | 29 072 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 14 351 | 12 996 | 11 715 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 25 755 | 32 734 | 72 160 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 97 | 91 | 70 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 710 | 6 128 | 7 185 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 533 | 513 | 583 |
| Vinstmarginal | 5.8% | 6.9% | 7.4% |
| Soliditet | 18.0% | 19.3% | 40.5% |
| Kassalikviditet | 50.4% | 59.2% | 97.2% |
Sephora Sweden AB ingår i en koncern med 11 bolag. Moderbolag är Sephora S.A. och koncernmoderbolag är LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska köpa och sälja varor företrädesvis inom kosmetika, parfymer, accessoarer, hygienpreparat, redskap, apparater, kosttillskott, te, drycker och andra hälsoprodukter i samband med och för kosmetik-, hälso- och hygienändamål, tillhandahålla råd och andra tjänster relaterade till försäljning och distribution av sådana varor samt förvalta företag, äga och förvalta lös egendom, förvärva, förvalta och överlåta industriella och immateriella rättigheter och fast egendom, ställa säkerhet för skulder för närstående juridiska personer liksom till tredje parter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.